9 maja 2013. imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
  × strona główna
° Opracowania statystyczne
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy Wolanów
tel. +48 48 618-60-51
gmina@wolanow.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Aktualności
"KOBIETA WIOSNA ŻYCIE"

     Obchody Dnia Kobiet w gminie Wolanów już po raz drugi zgromadziły kobiety aktywne,  przedsiębiorcze, lokalne liderki,  pełniące ważne funkcje  w samorządzie.  W tym roku spotkanie przebiegało pod hasłem „Kobieta Wiosna Życie”.  Na zaproszenie wójta gminy Wolanów - Krzysztofa Murawskiego, pomimo zimowej aury przybyły  panie radne,  sołtysowe, dyrektorzy gminnych jednostek, kobiety lokalnego biznesu, prezeski miejscowych stowarzyszeń   kobiety.   Nie zabrakło  wiernych czytelniczek Gminnej Biblioteki Publicznej  w Wolanowie.
     Spotkanie rozpoczęło się muzycznie i poetycko, a taką oprawę zapewniło Gminne Centrum Kultury w Wolanowie, którego instruktorzy i uczestnicy zajęć  wokalno-teatralnych zaprezentowali  swoje umiejętności. Po tradycyjnych życzeniach i kwiatach dla wszystkich pań serwowano tort i …babeczki, wykonane przez Jakuba Farbiszewskiego ucznia szkoły gastronomicznej, wiernego czytelnika biblioteki  i uczestnika zajęć w GCK.
     Następnie dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej  pani  Elżbieta Aderek wspólnie z wójtem wręczyli dyplomy i nagrody dla najlepszych czytelników roku 2012. W gronie laureatów konkursu były same panie.
     Gminne Centrum Kultury  przygotowało dla uczestników spotkania filmową niespodziankę Zaprezentowane zostały wywiady, jakie nagrali Olga Nawara i Jakub Farbiszewski  z mieszkańcami gminy, zadając  im dwa pytania. Pytanie „jak Pani dba o swoje zdrowie” skierowane było do kobiet. Mężczyzn z kolei spytano, „czego życzą  kobietom w dniu ich święta”.   Reporterzy  GCK odwiedzili z kamerą szkołę w Wolanowie, sklepik, Ośrodek Zdrowia, zakład fryzjerski, sklep chemiczny, Urząd Gminy, Gminną Bibliotekę Publiczną. Niełatwo im było znaleźć chętnych do rozmowy przed kamerą.  Prezentowane wywiady wzbudziły  wielkie zainteresowanie i uśmiech,  a chwilami  i  śmiech.  Panie za najważniejsze w dbaniu o zdrowie uznały ruch i dietę obfitą w warzywa i owoce, a panowie kobietom życzyli głównie …zdrowia,  bo zdrowie jest najważniejsze.  
     Prezentacja była doskonałym wstępem do głównego  tematu tego świątecznego spotkania. Sekretarz gminy Małgorzata Szczepaniak przypomniała o Programach Populacyjnych Wczesnego Wykrywania Raka Piersi  i Raka Szyjki Macicy promowanych przez gminę w 2012 roku,  podsumowała udział gminy Wolanów w ubiegłorocznej edycji  konkursu  „Zdrowia Gmina”,  organizowanego przez Polską Unię Onkologii oraz podziękowała wszystkim osobom i instytucjom wspierającym działania gminy w zakresie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej. W dalszej części tematu zdrowia, pełniąca obowiązki dyrektora SP ZOZ  p. Agnieszka Stolarczyk przybliżyła zasady funkcjonowania uruchomionego oddziału rehabilitacji w Ośrodku Zdrowia w Wolanowie. Fizjoterapeutki pracujące od niedawna w SP ZOZ w Wolanowie udzieliły instruktarzu z zakresu prawidłowego wykonywania codziennych czynności odciążających kręgosłup oraz zaprezentowały kilka najprostszych ćwiczeń możliwych do wykonania w czasie pracy siedzącej.  Do wykonywania badania cytologicznego zachęcała kobiety  położna z miejscowego Ośrodka Zdrowia pani Maria Jaskulska, a studentka położnictwa pani Joanna Ługowska przypomniała o najprostszym i najtańszym badaniu profilaktycznym, jakim jest   samobadanie piersi.  Podkreśliła, jak ważna dla  kobiet  jest systematyka  tego badania,  przypominając paniom, kiedy i jak,  to badanie należy wykonywać.
     Na zakończenie spotkania wystąpiły dzieci, uczęszczające do Gminnego Centrum Kultury na zajęcia nauki gry na instrumentach. Pierwsi zaprezentowali się  nastoletni gitarzyści z zacięciem rockowym.  Po nich z  wielkim przejęciem wystąpiły bardzo młode pianistki i akordeoniści. Był to ich pierwszy koncert przed tak liczną publicznością. Rodzice z dumą patrzyli na swoje pociechy, które prezentowały się pod okiem nauczyciela i opiekuna pana Pawła Garbalskiego.


Przygotowała:
Małgorzata Szczepaniak

« powrót
Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
 
SONDA
Czy jesteś za lokalizacją elektrowni wiatrowych w gminie Wolanów?
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA
zobacz wyniki

<<   Maj   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA