9 maja 2013. imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
  × strona główna
° Gminne Centrum Kultury
° Gminna Biblioteka Publiczna
 - Lista zakazanych książek
 - Aktualności
 - Czytelnik roku
 - turniej jednego wiersza
 - Spotkania z pisarzami
 - Ferie zimowe 2011
 - Dzień Kobiet 2011
 - Konkurs MOJA RODZINA
 - Dyktando Radomskie
 - Najaktywniejszy czytelnik wakacyjny 2012
 - wystawa malarstwa Kaliny Zatoń
 - wystawa prac Krzysztofa Jaskulskiego
 - Cytaty o książkach...
 - Przydatne adresy internetowe
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy Wolanów
tel. +48 48 618-60-51
gmina@wolanow.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Gminna Biblioteka Publiczna

 

CIEKAWOSTKI GBP

Zapraszamy na „ Szlaki w okolicach Wolanowa”

Jeśli chcesz poznać swoja okolicę zimą to GBP zaprasza na piesze, popołudniowe spacery rekreacyjne.
Zbiórka przed wymarszem  w każdą niedzielę o godz. 16,00 na placu Centrum Handlowego w Wolanowie.
Kto ma prosimy o zabranie kijków Nordic Walking.

Dane kontaktowe:
 e-mail
bibliotekawolanow97@wp.pl,
 Tel. 48 618 67 09

Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega on na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami.
Podczas Nordic Walking osoba uprawiająca ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas zwykłego marszu. Są bardziej wzmocnione, zwłaszcza ramiona, które stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Po intensywnych ćwiczeniach podczas takich spacerów, jesteśmy w stanie z większą łatwością, wchodzić na wzgórza a co najważniejsze Nordic Walking pozwala spalać nieco więcej kalorii niż podczas chodzenia.

Projekty w których uczestniczy Gminna Biblioteka Publiczna w Wolanowie
 Wykaz projektów >>>
WARTO PRZECZYTAĆ !

Joanna Chmielewska
BYCZKI W POMIDORACH
 
Teresa Monika Rudzka
BIBLIOTEKARKI

Katarzyna Grochola
ZIELONE DRZWI
 
Magdalena Grzebałkowska
Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego

 Szczegółowy opis ww. książek >>>
Ferie zimowe w bibliotece...

       Biblioteka Publiczna w Wolanowie  zaprasza
w czasie ferii dzieci do :
- głośnego czytania bajek,
- wspólnego oglądania filmów,
- zajęć zdobywania umiejętności.
      Poniżej przedstawiamy plan zajęć dla dzieci:

23.01 (poniedziałek) 14:00 - 16:00
Zdobywamy umiejętności: Szydełkowanie wcale nie takie trudne… zajęcia dla młodzieży zainteresowanej


24.01 (wtorek) 11:00 - 13:00
Bajkowe wtorki - głośne czytanie bajek.

25.01 (środa) 11:00 - 13:00
Z jakiej to bajki?" - mini konkurs ze znajomości bajek.


26.01 (czwartek) 11:00 - 13:00 lub 15:00 – 17:00
Dzień z filmem - oglądanie filmu wytypowanego przez uczestników.


27.01 (piątek) 11:00 - 13:00
Zima w literaturze dla dzieci - głośne czytanie.

 

Komputerowy kurs angielskiego w bibliotece

Biblioteka Publiczna w Wolanowie oraz Filia Biblioteczna w Mniszku  zaprasza wszystkie dzieci w wieku 6-12 lat na bezpłatny komputerowy kurs języka angielskiego FunEnglish.pl. Łączy on zabawę i naukę z używaniem z komputera. Każde dziecko może korzystać z kursu samodzielnie. Dokładnie tak, jak na co dzień korzysta z gier komputerowych. Wystarczy, aby uczyło się w bibliotece dwa razy w tygodniu przez niecałą godzinę, aby w ciągu kilku miesięcy można było zobaczyć pierwsze efekty nauki.
Kurs polega na połączeniu najnowszych technologii z tradycyjnym nauczaniem. Składa się z ponad 60 gier edukacyjnych, setek filmów, piosenek, „foto-lekcji” i ćwiczeń opracowanych przez ekspertów. Dzieci w świecie FunEnglish.pl przeżywają przygody wraz z bohaterami gier i filmów i uczą się bezpośrednio od native speakerów.
FunEnglish.pl tworzy sytuacje komunikacyjne i sprawia, że dzieci mówią i myślą w języku angielskim. Dzięki temu postępy w nauce są znacznie szybsze niż w tradycyjnych metodach nauczania.

Kurs składa się z sześciu bloków podzielonych na 11 podrozdziałów. W skład każdego podrozdziału wchodzi gra edukacyjna, krótki film, piosenka karaoke i „foto-lekcja” oraz ponad 20 ćwiczeń. Po przejściu przez wszystkie bloki dziecko zapozna się z prawie tysiącem zwrotów przydatnych w 90% sytuacji komunikacyjnych. Cały kurs zajmuje około dziewięciu miesięcy. Przez cały czas trwania kursu dzieci będą mogły liczyć na pomoc pracowników biblioteki. A po jego zakończeniu każde dziecko otrzyma specjalny certyfikat.

Projekt www.funenglish.pl jest  współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 8.1) na lata 2007-2013 oraz z Budżetu Państwa.

Biblioteka otrzymała dostęp do kursu bezpłatnie, dzięki udziałowi w projekcie „FunEnglish w bibliotece”. Zarówno biblioteka, jak i dzieci uczestniczące w kursie, będą mogły także uczestniczyć w specjalnych konkursach organizowanych przez FunEnglish.pl i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która prowadzi Program Rozwoju Bibliotek.

 

Informacji na temat komputerowego kursu FunEnglish.pl udziela: bibliotekarz

 Zapisy: w Bibliotece Publicznej w Wolanowie, pod numerem telefonu: 48  6186709, w Filii Bibliotecznej w Mniszku:  502148711.

 

Zapraszamy  już w ferie !

W wigilijny wieczór pełen ciszy, radości i nadziei
szczęście przyszło na świat skryte w dłoniach maleńkiej Miłości.
Niech rozgrzeje i rozświetli betlejemskim blaskiem czas Świąt Bożego Narodzenia
i obdarzy nas wszystkich obfitością i pomyślnością w Nowym 2012 Roku.

Czytelnikom i Sympatykom
Gminnej Biblioteki Publicznej  w Wolanowie

świąteczne życzenia składają pracownicy Biblioteki

O bibliotece

Biblioteka Gminna w Wolanowie  funkcjonuje nieprzerwanie od 1948 roku.

Biblioteka Publiczna Gminy Wolanów mieści się w Wolanowie przy ul. Radomskiej 20.

Biblioteka jest gminną instytucją kultury działającą w obrębie krajowej sieci bibliotecznej.
 

Organizatorem Biblioteki jest Gmina Wolanów. Nadzór nad Biblioteką sprawuje Wójt Gminy.

 
Biblioteka służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych społeczności lokalnej, jej edukacji kulturalnej oraz upowszechnianiu wiedzy.

 

Biblioteka prowadzi wypożyczalnię dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czytelnię ogólną z księgozbiorem podręcznym i czasopismami oraz czytelnię internetową z trzema stanowiskami komputerowymi ze stałym łączem internetowym dla czytelników. Poza tym biblioteka posiada komputery z oprogramowaniem "MAK", drukarki, kserokopiarkę, faks, skaner.

Biblioteka  jest czynna :
* Poniedziałek, wtorek, środa i piątek   od godz. 8:00 do 16:00
* Czwartek  od godz.10:00 do 18:00

Księgozbiór biblioteki wraz z filiami to obecnie 36.629 woluminów, w tym:

14.132 - literatura piękna dla dorosłych
10.015 - literatura dla dzieci
12.482 - literatura popularnonaukowa

Biblioteka przez lata prowadziła  działalność kulturalno - oświatową.
 

Lekcje biblioteczne, przeglądy nowości, konkursy literackie, wycieczki klas szkolnych do biblioteki - to stałe działania Biblioteki. Praca z dziećmi, ferie dla dzieci, spotkania z pisarzami, wystawy tematyczne prac mieszkańców gminy, spotkania czytelników i sympatyków biblioteki wpisały się na stałe w kalendarz imprez bibliotecznych.

 

Historia

Biblioteka Gminna wiele razy zmieniała siedzibę, z Gromadzkiej przekształciła się w Gminną, ale cały czas służy społeczeństwu.

Biblioteka przez lata miała swą siedzibę w różnych miejscach :  w Szkole Podstawowej,  w budynku Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, a następnie przez 21 lat  w budynku prywatnym. W 1979 roku znalazła się w dużych pomieszczeniach budynku miejscowej Straży Pożarnej, gdzie miała swoją siedzibę wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury przez 15 lat.   Od 1994 roku Biblioteka Publiczna Gminy Wolanów ma swoją stałą siedzibę w lokalu należącym do gminy, w Wolanowie przy ulicy Radomskiej 20.

Biblioteka przez lata się rozwijała. Jej pierwszym kierownikiem  był pan Marian Zlamal- kierownik miejscowej Szkoły Podstawowej. Zbiory biblioteki liczyły wówczas 200 woluminów. Gdy w 1954 roku bibliotekę przejęła pani Irena Pękala,  zbiory liczyły 3.946 woluminów.

Od 1988 roku bibliotekę prowadzi Elżbieta Aderek. Zapis w księdze inwentarzowej GBP to 20.198 pozycji. W dniu dzisiejszym jest ponad 29.000, oczywiście Biblioteka nie posiada tyle woluminów, gdyż przez lata książki z różnych powodów ubywały (zniszczone, zagubione przez czytelników, zdezaktualizowane itp.). Biblioteka w Wolanowie zawsze dobrze służyła społeczeństwu. Mimo licznych przeprowadzek, zawsze dążyła do ulepszeń, unowocześnień, żeby jak najlepiej pełnić swoją rolę. Przez lata zmieniały się władze, zmieniała się koniunktura, raz było lepiej dla bibliotekarstwa, raz gorzej, ale biblioteka stale się rozwijała.

Do 1990 roku biblioteka prowadziła 12  punktów bibliotecznych, które na miarę ówczesnych potrzeb dobrze służyły społeczeństwu naszej gminy. Biblioteka przez lata prowadziła dość szeroką działalność kulturalną i oświatowa. Lekcje biblioteczne, przeglądy nowości, wystawy tematyczne, wycieczki do biblioteki to stałe działania oświatowe. Praca z dziećmi, spotkania z pisarzami, wystawy, spotkania czytelników i sympatyków biblioteki należą do stałych w działalności biblioteki.

Czas teraźniejszy

Obecnie, biblioteka to wypożyczalnia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z dobrym, aktualnym stale uzupełnianym księgozbiorem, czytelnia ogólna z księgozbiorem podręcznym oraz czasopismami i czytelnia internetowa z trzema stanowiskami komputerowymi ze stałym łączem internetowym dla czytelników.

Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
 
SONDA
Czy jesteś za lokalizacją elektrowni wiatrowych w gminie Wolanów?
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA
zobacz wyniki

<<   Maj   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA