9 maja 2013. imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
  × strona główna
° Położenie
° Dane statystyczne
° Gospodarka
° Turystyka i rekreacja
° Zabytki i dobra kultury
° Historia samorządu
° Warto zobaczyć
° Sołtysi
° Rady sołeckie
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy Wolanów
tel. +48 48 618-60-51
gmina@wolanow.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Turystyka i rekreacja

Powszechnie wiadomo, że ludzie mieszkający w dużych miastach odczuwają brak kontaktu z naturą. Dlatego też w ostatnich latach agroturystyka stała się bardzo popularnym sposobem na zagospodarowanie urlopu lub wakacji. Ta forma wypoczynku pozwala na oderwanie się od miejskiego trybu życia i zbliżenie się z wsią. Pomimo, że w naszej gminie nie ma obecnie zarejestrowanych ośrodków agroturystycznych można doskonale odpocząć na łonie natury. Tereny gminy Wolanów zachwycają niezwykle barwnymi krajobrazami o każdej porze roku.

Niewątpliwie dużą atrakcją dla turystów może okazać się zbieranie grzybów, które pojawiają się już wczesną wiosną, a kończą późną jesienią. Dzięki dużej ilości młodych lasów sosnowych i modrzewiowych tereny te obfitują w maślaki. Również możliwość obcowania ze zwierzętami, zarówno domowymi jak i dzikimi może zainteresować przybyszów z aglomeracji miejskich. Widok pasącej się krowy niczym nie zdziwi okolicznych mieszkańców, dla turystów, a zwłaszcza ich dzieci, jest czymś niebywałym, ponieważ krowę widzianą dotąd na obrazku można dotknąć a nawet spróbować swoich sił w dojeniu. Niezatarte wrażenia pozostawia też widok uciekającego lisa, bawiących się zajęcy, lecącego bociana czy biegnących saren.

W lecie, na jesieni oraz wiosną polne drogi są w dobrym stanie by móc spacerować dowoli, dla chętnych pojeździć na rowerze istnieją liczne szlaki rowerowe. Najlepszą porą na podziwianie widoków są poranki, kiedy wszystko budzi się do życia. Dojrzewające zboże wyciąga ramiona ku górze, a czerwone maki śmieją się szeroko. Słońce wypełnia promieniami każdy zakątek wsi. Ptaki ozdabiają całość melodyjnym śpiewem, a na twarzy czuć rześki powiew wiatru. W zimie można także organizować kuligi. W Wolanowie jest ośrodek Maxima, w którym można zatrzymać się na nocleg i zjeść dobry posiłek. Jest też kościół, ośrodek zdrowia, centrum handlowe oraz poczta.

Zalew Domaniowski
Na terenie gminy występuje część zbiornika retencyjnego - to 500-hektarowy zalew na rzece Radomce o długości 7 km i szerokości 1,2 km, głębokość akwenu dochodzi do 9 m. Jest tu kilka parkingów, boisko do siatkówki plażowej, przystań, gdzie można wynająć motorówkę. Zalew ma ponad półkilometrową zaporę. Tuż przy niej znajduje się ośrodek, gdzie można wynająć pokoje - Gospodarstwo Pomocnicze Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, Oddział w Radomiu.

Akwen otacza 19 szlaków rowerowych długości 220 km prowadzących przez gminy należące do Związku Gmin Radomka: Jedlińsk, Zakrzew, Wolanów, Wieniawa, Przysucha i Przytyk. Osią sieci jest trasa Jedlińsk - Przytyk - Domaniów - Przysucha, do której dochodzą boczne szlaki. Szlaki te biegną po asfalcie i po leśnych duktach, wystarczy więc rower trekkingowy. Najlepiej wybrać się tu co najmniej na tydzień i właśnie jesienią, kiedy słońce już tak nie przypieka, a nad zalewem jest mniej ludzi.

Pomimo że zalew w Domaniowie został oddany do użytku dopiero w 2001 roku, wędkarze twierdzą, że jest to jedno z najlepszych łowisk w Polsce.  Zalew był zarybiany, ale największy przypływ ryb nastąpił, kiedy to powódź "wypłukała" stawy leżące w górze rzeki Radomki. Z wody w zbiorniku wyciągano już 20-kilogramowe sztuki karpia. Dlatego też tu odbyła się Euro Carp Domaniów 2005 - jedna z najważniejszych imprez sportu wędkarskiego w Europie. Brały w niej udział trzyosobowe teamy, w tym mistrzowie świata i Europy. Najwięcej łowców przyjechało z Niemiec.

Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
 
SONDA
Czy jesteś za lokalizacją elektrowni wiatrowych w gminie Wolanów?
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA
zobacz wyniki

<<   Maj   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA