9 maja 2013. imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
  × strona główna
° Gminne Centrum Kultury
° Gminna Biblioteka Publiczna
 - Lista zakazanych książek
 - Aktualności
 - Czytelnik roku
 - turniej jednego wiersza
 - Spotkania z pisarzami
 - Ferie zimowe 2011
 - Dzień Kobiet 2011
 - Konkurs MOJA RODZINA
 - Dyktando Radomskie
 - Najaktywniejszy czytelnik wakacyjny 2012
 - wystawa malarstwa Kaliny Zatoń
 - wystawa prac Krzysztofa Jaskulskiego
 - Cytaty o książkach...
 - Przydatne adresy internetowe
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy Wolanów
tel. +48 48 618-60-51
gmina@wolanow.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Przydatne adresy internetowe
STRONY OGÓLNE (PORTALE INFORMACYJNE)

www.wp.pl
Pierwszy polski portal internetowy. Katalog tematyczny jest stale aktualizowany.

www.polska.pl
Serwis informacyjny zawierający odsyłacze do ciekawych i pożytecznych stron

www.onet.pl
Jeden z najlepszych polskich portali. Posiada też szybką i sprawną wyszukiwarkę, duży katalog tematyczny i przejrzysty układ stron ułatwiają korzystanie z jego zasobów

www.ahoj.pl
Młody polski portal powstał latem 2000 r. Gwarantuje aktualne informacje, rozrywkę i różnego rodzaju usługi

www.e.pl
Jeden z najnowszych polskich portali internetowych. Aktualne informacje, i szybka wyszukiwarka to tylko niektóre z jego zalet

www.yoyo.pl
Posiada możliwość wyboru interesujących nas serwisów tematycznych. Doskonale prowadzony serwis muzyczny, dobry serwis o nauce i pracy

Netografia polska

Netografia polska 

Bibliografia polskich internetowych tekstów literackich i naukowych, oraz materiałów internetowych dotyczących Polski - są to strony dotyczące malarstwa, poezji, beletrystyki, muzyki, teatru, podróży, historii, filozofii, religii, przyrodzie, są tam także podręczniki, słowniki, mapy - słowem niemal wszystko. REWELACJA!

Prof. Roman Antoszewski z Nowej Zelandii zebrał linki do niemal wszystkich dostępnych w Internecie tekstów literackich po polsku. Od "Bogurodzicy" - do dziś.

JĘZYK POLSKI

www.pan-tadeusz.pl/
Strona poświęcona głównie znakomitej ekranizacji epopei narodowej autorstwa Andrzeja Wajdy. Zawiera informacje na temat obsady, twórców filmu, liczne informacje o ekranizacji, statystyki oglądalności, a także wypowiedzi reżysera i ekipy. Bogato ilustrowana fotosami i fragmentami filmu. Jako dodatki - pełny tekst arcydzieła z podziałem na księgi oraz informacje o Adamie Mickiewiczu.

http://www.cytaty.pl/
Cytaty i przysłowia w układzie tematycznym. Wyszukiwarka: treść-autor

http://monika.univ.gda.pl/~literat
Biblioteka literatury polskiej to bardzo bogata i ciekawa witryna na łamach której można znaleźć wiele informacji o Uniwersytecie Gdańskim i jego wydziale Filologiczno-Historyczny, a przede wszystkim strony literackie. Wśród nich Przewodnik po literackich zasobach internetu. Są tu zbiory tekstów w sieci; Słowniki i Encyklopedie; Epoki historyczne; Utwory, gatunki rodzaje literackie; Bohaterowie literaccy; Pisarze. Witryna zawiera też Internetowy katalog.

www.staropolska.gimnazjum.com.pl/index.php
Serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej w kontekście dziedzictwa kultury polskiej

KSIĄŻKA W INTERNECIE

Andrzej Sapkowski Zone 

Bio- i bibliografia, wywiady, artykuły, recenzje itp. Pisarz zabiera głos na listach dyskusyjnych i publikuje tu swoje utwory.

HISTORIA

www.zamki.pl/
Historia i teraźniejszość zamków polskich. Mapa Polski z zaznaczonym umiejscowieniem zamków, liczne fotosy. Tekst także po angielsku i niemiecku. Do ściągnięcia program - odpowiednik strony na dysku lokalnym.

www.pantheon.org/mythica/
Encyklopedia mitologii, nie tylko greckiej. Dane o kilkunastu mitologiach świata, w tym tak egzotycznych jak etruska, haitańska, polinezyjska oraz mitologie Inków, Majów i Azteków. Oprócz mitów zajęto się także innymi nierzeczywistymi wytworami wyobraźni ludzkiej /np. smokami, wróżkami itp./ Strona bogato ilustrowana, o przejrzystym układzie.

www.camelotintl.com/world
Historia świata

GEOGRAFIA

www.nz.com/
Pod tą prostą nazwą kryje się znakomita witryna prezentująca Nową Zelandię. Są tu chyba wszystkie ujęcia, w jakich można patrzeć na to egzotyczne państwo: fauna i flora, turystyka, mieszkańcy wysp, kultura, ale także biznes i marketing. Dużo ciekawych zdjęć i informacji.

www.tatry.sk/
Słowacka strona o Tatrach, w ujęciu turystycznym. Opracowana bardzo drobiazgowo: są informacje o dojazdach, noclegach, miejscach, gdzie można uprawiać sporty, a także oddawać się innym sposobom spędzania wolnego czasu: są też trasy pieszych wędrówek.

www.yellowstone.net
Strona jednego z najbardziej znanych parków narodowych USA. Liczne informacje o parku: trasy turystyczne, fotografie, multimedia, gazetka parkowa, można nawet dokonać rezerwacji.

Adresy stron niektórych parków narodowych:

www.bpn.babia-gora.pl
Babiogórski PN

FIZYKA Z ASTRONOMIĄ

www.physlink.com
Bogata edukacyjna witryna - po angielsku. Zawiera artykuły, linki do czasopism i innych stron poświęconych fizyce, jest także możliwość zadania pytań ekspertom.

BIOLOGIA Z MEDYCYNĄ

www.zoo.wroclaw.pl
Witryna poświęcona najpopularniejszemu ogrodowi zoologicznemu w Polsce. Zawiera historię zoo, aktualności, godziny otwarcia i sposoby dojazdu, fotosy i informacje na temat zwierząt a także wirtualne zoo - wycieczkę po najciekawszych miejscach ogrodu. Ciekawostką jest zamieszczenie kilku tapet ze zdjęciami zwierząt do ściągnięcia dla użytkowników strony.

www.wolf.wild.art.pl/
Coś dla miłośników wilków. Opis ich zwyczajów i problemów, życie rodzinne, występowanie na Ziemi, a nawet test dla zainteresowanych. Oczywiście liczne fotografie i linki. Tekst także w wersji angielskiej.

www.grzyby.pl
Internetowy atlas grzybów polskich. Bogato ilustrowane opisy 163 gatunków. Porady praktyczne dla grzybiarzy, przepisy na potrawy z grzybów, spis literatury, łącza do innych stron o tej tematyce.

www.zdrowie.med.pl
Encyklopedia - Co trzeba wiedzieć aby być zdrowym. Opracowane przez lekarzy i specjalistów opisy anatomii i fizjologii poszczególnych układów człowieka /układ trawienny, układ krążenia/, ponadto opisy chorób - grypa, nadciśnienie, otyłość. Opisano też najczęstsze badania z jakimi możemy się spotkać w codziennym życiu. Przegląd najciekawszych czasopism, książek, serwisów internetowych poświęconych zdrowiu.

CHEMIA

www.webelements.com
Układ okresowy

http://mc2.cchem.berkeley.edu/Smells/
Związki zapachowe

http://www.nyu.edu/pages/mathmol/library/
Inna ciekawa baza plików 'pdb'

MATEMATYKA

www.forum.swarthmore.edu
Internetowe forum poświęcone popularyzacji matematyki i dziedzin pokrewnych. Zawiera kursy, poradniki, zadania z rozwiązaniami, opracowania poszczególnych zagadnień matematycznych., dział "Pytanie do eksperta". Są też łącza do innych stron o królowej nauk.

www.algebra-online.com
Strona dla nauczycieli, studentów i uczniów poświęcona matematyce. Można wysłać list z zapytaniem do fachowców, albo od razu poszukać w rubryce "Odpowiedzi na pytania". Dodatkowo linki do książek o matematyce.

www.webmath.com
Znajdziemy tu nietypową pomoc w rozwiązywaniu zawiłych problemów matematycznych. "WebMath", czyli matematyczna ściąga, umożliwia wpisanie przykładów sprawiających kłopoty, a strona wygeneruje prawidłową odpowiedź wraz z pełnym wyjaśnieniem zastosowanej metody rozwiązania. Nie wszystkie problemy da się rozwiązać, gdyż serwis nie jest jeszcze ukończony. Można natomiast skorzystać z tablic przeliczeń różnych jednostek oraz z przykładów szybkiego przeliczania pewnych wielkości.

www.fsmw.math.uni.wroc.pl
Głowną część serwisu "Spotkania matematyczne w internecie" stanowią zadania usystematyzowane od klasy I szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły średniej. Zebrano tutaj testy, prace maturalne oraz egzaminacyjne z minionych lat.

PRZEDMIOTY ZAWODOWE

www.photo.net/photo
Strona poświęcona fotografii. Porady dotyczące sprzętu, techniki robienia zdjęć, a także omówienie nowych tendencji w fotografii - skanowania i obróbki komputerowej. Kolekcja zdjęć artystycznych oraz wiele linków do pokrewnych stron.

PLASTYKA

INFORMATORY

www.studia.pl
Informatory zawierają dane /adresy, telefony, kierunki studiów/ o wszystkich uczelniach polskich. Można tu uzyskać szczegółowe informacje o zasadach kwalifikacji na poszczególne kierunki studiów, wymaganych od kandydatów dokumentach i terminie ich składania, jak również o programie kształcenia.

OGÓLNE

www.encyklopedia.pl/wiem/conowego.html
Wielka Internetowa Encyklopedia Multimedialna WIEM obejmuje: 72 tys. haseł, 3717 zdjęć, 885 rysunków i map, 180 minut muzyki, 20 minut filmów archiwalnych, 28 minut animacji edukacyjnych, 2 miliony linków hipertekstowych. Stanowi nieocenione źródło informacji naukowej.

INNE STRONY EDUKACYJNE

http://www.interklasa.pl/portal/index/strony Polski portal edukacyjny

www.dzieci.pl
"Strona Dzieci Sprawnych Inaczej". Jest tu prawie wszystko, co wiąże się z dziećmi potrzebującymi specjalnej troski: ogłoszenia, kontakty, linki do innych pokrewnych stron /szkoły, fundacje, wspomagające firmy/, omówienia wybranych aktów prawnych, wydawnictwa. Można także pomóc dzieciom, np. kupując namalowane przez nie kartki pocztowe.

http://eduseek.interklasa.pl/ 
"Edukacja w Polskim Internecie". Portal /dla uczniów, nauczycieli i rodziców/, przez który można trafić na strony edukacyjne ułożone wg przedmiotów szkolnych. Oprócz tego linki do strony MEN i kuratoriów oświaty, darmowe programy i różnorakie konkursy.

www.gimnazjum.pl
Witryna mająca w zamierzeniu informować wyłącznie o gimnazjach. Zawiera informacje o reformie systemu edukacji, szkołach i instytucjach oświatowych związanych z gimnazjami, podręcznikach i innych wydawnictwach dla gimnazjalistów. Jest także kalendarium i konkursy dla odwiedzających stronę.

www.szkoly.edu.pl
Strona zajmująca się przede wszystkim szkoleniami organizowanymi dla nauczycieli w związku z akcjami "Internet w Każdej Gminie" i "Internet w Każdym Gimnazjum".

www.szkola.net
Nowy portal dzieli swoją zawartość na trzy główne części: dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Sekcja uczniowska wydaje się bardziej nastawiona na rozrywkę - mamy tam m.in. obszerne serwisy o grach komputerowych i filmach. Uczeń ma także do dyspozycji ściągę - zwięzły poradnik o tym jak należy pisać wypracowania, wywiady czy felietony. Portal udostępnia także nauczycielom i uczniom konta e-mail oraz miejsce na strony WWW.

www.wszpwn.com.pl
Zaczątek swojego portalu internetowego pokazały także Wydawnictwa Szkolne PWN. Tutaj znajdą coś dla siebie przede wszystkim nauczyciele. Wydawnictwo umieściło w sieci - pierwsze w Polsce - pełne wydanie nowego podręcznika do matematyki dla I klasy gimnazjum. Ponadto można tam znaleźć materiały metodyczne, programy nauczania, konspekty i scenariusze lekcji. Są także tematyczne kluby dyskusyjne dla nauczycieli i uczniów.

www.cen.gda.pl
Centrum Edukacji Nauczycieli

www.wsip.com.pl
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne

PRAWO

Amba Lex 2000 zawiera potężną bazę aktów normatywnych /ustawy, rozporządzenia, dekrety itp./. Istnieje możliwość robienia własnych notatek a także zakładek. Strona posiada ogromny system wyszukiwania kontekstowego i bieżącą aktualizację

SZTUKA
www.artyzm.com/galeria.php 
W kolekcji znajduje się ponad 300 obrazów namalowanych przez prawie 140 artystów. Jest to jeden z największych zbiorów zeskanowanych reprodukcji dzieł sztuki powstałych w naszym kraju. Serwis można przeszukiwać według nazwiska twórcy oraz tytułu namalowanego przez niego obrazu. Serwis został opracowany w dwóch językach - po polsku i angielsku.

BIBLIOTEKA

http://biblioteka.oeiizk.waw.pl
Bardzo bogaty serwis dla bibliotekarzy

www.biblioteka.edu.pl
Serwis biblioteczny Programu
INTERKL@SA

http://wysylkowa.pl.
Wysylkowa.pl to duża księgarnia internetowa (ponad 60000 pozycji), a także sklep muzyczny oraz biżuteria. Możliwość płatności kartą kredytową oraz wysyłki za pobraniem. Szczegółowy system pomocy oraz możliwość kontaktu z pracownikami zapewniają wygodne, szybkie i bezproblemowe zakupy.

www.pbi.edu.pl/index.html
Polska Biblioteka Internetowa. Zbiory literatury polskiej i publikacje naukowe

http://monika.univ.gda.pl/~literat/books.htm
Biblioteka internetowa - zbiory literatury polskiej

http://mak.bn.org.pl/cgi-bin/makwww.exe?BM=1
Elektroniczna wersja polskiej bibliografii narodowej. Obejmuje literaturę wydaną po roku 1976.

http://pbl.ibl.poznan.pl/dostep/
Polska Bibliografia Literacka obejmuje prace z zakresu teorii historii literatury, krytyki teatralnej i filmowej, literatury współczesnej i życia literackiego, polskie teksty literackie i paraliterackie oraz ich przekłady, teksty literackie obce w przekładzie na język polski. Rejestruje inne formy recepcji literatury, takie jak: spektakle teatralne i radiowe, teatry telewizji, a także roczną produkcję polskich filmów fabularnych.

www.slownik-online.pl/index.php
Słownik wyrazów obcych

http://exlibris.biblioteka.prv.pl/
Biblioteka Internetowa Exlibris zawiera największy zbiór literatury polskiej i obcej w formie e-booków

JĘZYKI OBCE

INDEKS GAZET Z CAŁEGO ŚWIATA
www.onlinewspapers.com

TŁUMACZENIA
http://world.altavista.com

www.ectaco.com

 SEWRIS DLA PODRÓŻUJĄCYCH PO ŚWIECIE:

www.travlang.com

DZIEŁA LITERATURY ŚWIATOWEJ

http://promo.net/pg /można wykorzystać jako cytaty/

 SŁOWNIKI

http://slowniki.onet.pl /wszystkie/

JĘZYK ANGIELSKI I NIEMIECKI

PORTALE POLSKIE /literatura, telewizja, radio, wiadomości, kultura, historia , teksty piosenek ...itp/

www.profesor.pl

www.oeiizk.edu.pl

www.wszpwn.com.pl

www.jezykiobce.pl

http://jezyk.waw.pl

http://katalog.onet.pl /w: nauka i edukacja; nauki społeczne; humanistyczne; język/

JĘZYK ANGIELSKI

PORTALE INTERNETOWE:
www.eduseek.pl
http://republika.pl/m_marczak
www.angielski.edu.pl
http://republika.pl
www.yahoo.com
www.infoseek.com
www.lycos.com

INNE ADRESY:

www.woe.edu.pl

www.wodip.opole.pl/biuletyn
W " Biuletynie" znajduje się praca Elżbiety Gosławskiej "Anglista poleca adresy internetowe." Praca z dn. 20.12.01

JĘZYK NIEMIECKI

PORTALE POLSKIE

www.filo.pl/niemiecki/index.php

http://przewodnik.onet.pl/1247,1043,0,kraj.html

www.niemiecki.now.pl/interaktywne/1.html

NIEMIECKI PORTAL
www.goethe.de

Katalog stron niemieckich:

 Inne strony:

http://republika.pl/kolebukr/testgramatyczny.htm

JĘZYK FRANCUSKI

www.francja.com
serwis zawierający mnóstwo porad i informacji dla wybierających się do Francji

PORTALE POLSKIE

www.jezykiobce.pl

www.wirtualnafrancja.com/

Przewodniki, turystyka:
http://www.wiatrak.nl/

http://francja.com/

Rozmówki:
www.merlin.com.pl/katalog/25/6268.html

PRZYDATNE ADRESY O STUDIACH ZA GRANICA

www.korba.pl polski serwis, w którym można znaleźć informacje o studiach za granicą
www.ucas.com strona angielskiej organizacji odpowiedzialnej za rekrutację na studiach
www.hero.ac.uk/rae/index.htm ranking uniwersytetów angielskich
www.studyabroad.com podstawowe informacje o studiach na całym świecie
http://InterEdu.com informacje o studiach w Europie
www.cof.org , www.iefa.org , www.finaid.org  strony pomocnicze w wyszukiwaniu stypendiów
www.braintrack.com , http://geowww.uibk.ac.at/univ  adresy wyszukiwarek uczelni
www.language-learning.net największa na świecie baza danych kursów języków obcych i szkół językowych

Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
 
SONDA
Czy jesteś za lokalizacją elektrowni wiatrowych w gminie Wolanów?
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA
zobacz wyniki

<<   Maj   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA